FLOTTE PRÆSTATIONER AF FSF-LØBERE VED HAMBURGER MICHEL
De 16 FSF-løbere, der deltog ved weekendens konkurrence i Hamburg, kom hjem med ikke færre end 10 podiepladser, hvilket må siges at være ret imponerende.
Det blev til i alt 6 guldmedaljer, 3 sølvmedaljer og 1 bronzemedalje og derudover en hel del andre flotte præstationer af FSF-løberne.
I og med at reglerne i Tyskland er en del anderledes end reglerne herhjemme i Danmark, var der en del af løberne, der var i gruppe med løbere, som de aldrig ville være i samme gruppe med herhjemme.
Især i Springs Ü10 II gruppen for både drenge og piger var der en lidt sjov sammensætning af løbere, idet der her befandt sig løbere fra blandt andet Springs K, Springs M, NOvice og Junior K2, hvilket betød, at for eksempel Martina og Frederikke Käki var i samme gruppe.
Også i Springs U9 kunne man finde løbere fra den danske Cubs K og Cubs M række, hvilket blandt andet betød at Laura var i en noget stærk gruppe – også i rækken Adult Master var Rikke placeret i et rigtig stærkt felt med tidligere mesterskabsløbere.
De noget besynderlige meget tidlige og meget sene tidspunkter bevirkede desværre, at der var en del løbere, som ikke fik helt den samme opbakning som andre løbere. Man kunne håbe på, at arrangøerne til næste år måske ville inddrage fredagen som konkurrencedag, således at der ikke er løbere, der skal i konkurrence kl. 7.00 om morgenen og kl. 23.00 om aftenen.
Men det blev til en super hyggelig weekend i Hamburg med masser af hygge på Hotel Eggers, tid til shopping i Hamburg midtby, flot skøjteløb i Eissporthalle Farmsen og rigtig mange flotte præstationer af FSF-løberne.
Placeringerne blev som følger:
MICHEL CUP 1997-1999
Gabriela Østergaard – 5. plads
SPRINGS U7
Frederikke Moll Harstad- 1. plads og guld
SPRINGS U9
Laura Monika Severinsen – 10. plads
SPRINGS U10
Amalie Borup – 1. plads og guld
SPRINGS Ü10 I
Sofia Kammer – 2. plads og sølv
Maja Holtz Petersen – 4. plads
SPRINGS Ü10 II
Frederikke Käki Jørgensen – 2. plads og sølv
Martina Mølholt Johnsen – 8. plads
Link til resultater
SPRINGS Ü10 JUNGEN
Nikolaj Petersen – 1. plads og guld
BASIC NOVICE B
Mia Holtz Petersen – 1. plads og guld
Celine Le – 5. plads
NOVICE U13
Josephine Kærsgaard– 2. plads og sølv
NOVICE U15
Cecilie Dreier – 1. plads og guld
JUNIOR
Emma Louise Jensen – 1. plads og guld
Malene Andersen – 3. plads og bronze
ADULT MASTER
Rikke Østergaard – 8. plads